Tasarım birbirinden bağımsız girişleri olan 3 ana yapı grubundan oluşur. Makine, inşaat ve kimya mühendisliği laboratuar blokları arasında tanımlanan plaza ve üstte saçak tasarımın odak noktasıdır. Program analizleri zemin kottan bağımsız konumlanabilen laboratuar alanlarının zemin kot ilişkisini kurmak zorunda olan laboratuar alanlarına oranının çok küçük olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca zemin kotta yer almak zorunda olan mekânların hemen hemen tümünde titreşim problemi olması program dağılımında bir dengesizlik yaratmaktadır. Programda ortaya çıkan bu dengesizlik yapının tek katta çözülmesini mantıklı kılmıştır.
İlgili bölüm laboratuarları gruplanmış, servis ve kot ilişkilerinin fiziksel veriler doğrultusunda yorumlanması ile bloklar birbirlerinden ayrılmış, ayrı kotlara oturtulmuş, ortada yaratılan yeşil alanı zedelemeden servis alması sağlanmış ve arazide olası büyüme ihtiyaçlarına olanak verecek şekilde yerleştirilmiştir.
Saçak 3 kütlenin de üzerinde yer alarak plazayı tarifler, hacimsel etkiyi güçlendirir ve yaya allesinin üzerinden dönerek alleyi plazaya dahil eder. Programdaki ortak mekan yokluğunun iklimsel, topografik ve işlevsel olarak çözümlenmesidir.
Kütleler arası boşluk doğu – batı yönünde sürekli esen rüzgarın akışına olanak verir ve serinlik hissini kuvvetlendirir.
VAZİYET PLANI
PLAN
KESİT ve GÖRÜNÜŞ
Yıl: 2014
Yer: KKTC
İşveren: ODTÜ
Program: Eğitim, Master Plan
Tür: Eğitim, Master Plan
Toplam Alan: 7.000 m²
Statü: 1.Ödül, Ön Seçimli Yarışma
Proje Ekibi: Fatih Yavuz, Hasan Okan Çetin, Ömer Emre Şavural
ŞİŞLİ LİSESİ
FOLKART TIME
HAVELSAN TEKNOLOJİ KAMPÜSÜ
BORNOVA BELEDİYE BİNASI
FOLKART TIME II
EN / TR
FREA | Projeler | ODTÜ KKK, Tasarım birbirinden bağımsız girişleri olan 3 ana yapı grubundan oluşur. Makine, inşaat ve kimya mühendisliği laboratuar blokları arasında tanımlanan plaza ve üstte saçak tasarımın odak noktasıdır., Mimarlık, Tasarım, Mühendislik, Kentsel Tasarım, Fatih Yavuz, Emre Şavural