HAKKINDA
FREA, taze fikirlerin araştırılması ve keşfedilmesi hedefiyle Ankara’da kurulmuş bir mimarlık ve tasarım pratiğidir. FREA, kurucu ortakları Fatih Yavuz ve Emre Şavural’ın on yıl boyunca yürütücülüğünü yaptıkları onbir41 mimarlık deneyiminin üzerine 2013 yılında eklemlenmiş yeni bir katmandır.

Genç ve yenilikçi bir mimarlık ve kentsel tasarım ofisi olarak her yeni probleme taze fikirler ve yaratıcı çözümler üretmeyi amaçlar. Kolektif üretimin gücüne inanır. Taze kalmanın yolunun mimari yarışma platformundan geçtiğine inanan ekip katıldığı mimari proje yarışmalarında 5’i Birincilik olmak üzere çeşitli derecelerde ödüller almıştır. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Mühendislik Laboratuvarları Projesi X. Ulusal Mimarlık ödüllerinde Yapı dalında aday gösterilmiş, 2014 yılında Architecture+Design Türkiye Genç mimar ödüllerinde finale kalmış ve 2017 Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde proje dalında büyük ödülün sahibi olmuştur.

Bugüne kadar çeşitli ölçeklerdeki projelerinde kullanıcı memnuniyeti ve tasarımın bulunduğu çevre ile kurduğu iletişimi önemseyen bir mimari pratiği benimsemiştir.Niteliğin nicelikten önde geldiğine inanır. Problemin salt çözümünden çok problemin dert edilmesine ve sonuç ürün kadar sürecin de niteliğine odaklanır.
EKİP
Y.Mimar
FATİH YAVUZ
1981 yılında Foça'da doğdu. 1998 yılında İzmir İnönü Lisesi'nden mezun oldu. 2003 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2006 yılında aynı bölümde "Mimarlıkta Yeni Alan Yorumları: Berlin Hollanda Büyükelçilik Binası" başlıklı tezi ile yüksek lisans çalışmasını tamamladı. 2002-2004 yılları arasında Dr Semra Teber ve Semra-Özcan Uygur mimarlık ofislerinde çeşitli yarışma ve uygulama projelerinde görev aldı. 2003 yılının şubat ayında ODTÜ'de düzenlenen 7. Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması " Buluşma7" ‘nin organizasyon komitesinde yer aldı. Archiprix-TR 2003 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projesi Ulusal Yarışması'nda Maçka Oteli projesi ile "1. Mansiyon" ödülünü kazandı. 2011 güz döneminden beri ODTÜ Mimarlık Bölümü 2.sınıf tasarım stüdyosunda yarı zamanlı öğretim elemanı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda çeşitli üniversetelerin mimarlık bölümlerine jüri üyesi olarak katılım sağlamıştır. Mesleki pratiğinin yanında TSMD ve Mimarlar Derneği 1927 üyesi olarak mimarlık mesleği ile çalışma ve etkinlerde yer almaktadır. 2003 - 2013 yılları arasında kurucu ortağı olduğu onbir41 deneyiminden sonra mimarlık çalışmalarını FREA çatısı altında Emre Şavural ile birlikte Ankara'da sürdürmektedir.
Mimar
EMRE ŞAVURAL
1980 yılında Karşıyaka'da doğdu. Orta öğrenimini 1998 yılında İzmir Atatürk Lisesi'nde tamamladı. 2003 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. 2002-2004 yılları arasında sırasıyla Atabaş Mimarlık, Uygur Mimarlık ve Artı Tasarım'da çeşitli yarışma ve proje uygulamalarında görev almıştır. 2003 yılının şubat ayında ODTÜ'de düzenlenen 7. Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması "Buluşma7"'nin organizasyon komitesinde yer aldı. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Mimari Tasarım stüdyosunda yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. Mesleki pratiğinin yanında TSMD üyesi olarak mimarlık mesleği ile çalışma ve etkinlerde yer almaktadır. 2003 - 2013 yılları arasında kurucu ortağı olduğu onbir41 deneyiminden sonra mimarlık çalışmalarını FREA çatısı altında Fatih Yavuz ile birlikte Ankara'da sürdürmektedir.
Mimar
İBRAHİM YAVUZ
Çapa AÖL. eğitimini tamamladıktan sonra, 2015 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümünden mezun oldu.Eğitimi sırasında ve mezun olduktan sonra Eray&Carbajo ve GMM mimarlık gibi bazı ofislerde kısa dönem çalıştı/staj yaptı. Öğrencilik yıllarında ve mesleki dönemde erasmus programı ve workshopların yanı sıra, bireysel ve ekip olarak mimari, endüstriyel tasarım ve logo tasarımı yarışmalarına katılmıştır. 2016 yılından beri FREA'da çalışıyor.
Mimar
SEMA ÇAĞLAYAN
1992 yılında Ankara'da doğdu. 2015 yılında Gazi Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. 2013-2014 yılları arasında katıldığı Erasmus programını Universidad de Alcala'da tamamladı. Öğrenim ve çalışma hayatında çeşitli yarışma projelerine katıldı. Mayıs 2017 'den beri FREA'da çalışıyor.
Mimar
HASAN H. ÖZDURMUŞ
1990 yılında Gaziantep'te doğdu. 2007 yılında Gaziantep Abdulkadir Konukoğlu Lisesi'nden mezun oldu. 2011 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknikerliği Bölümü'nde önlisans eğitimini tamamladı. 2017 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Lisans eğitimi sırasında çeşitli seminerler düzenledi. Sırasıyla MESA Mesken, Yazgan Design ve FREA'da staj yaptı.
Mimar
MELİH TOKAÇ
1993 Yılında Eskişehir’de doğmuştur. 2016 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinden lisans derecesini
almıştır. Öğrencilik döneminde work and travel değişim programıyla 4 ay Los Angeles’ta cankurtaranlık
yapmıştır. Lisans döneminde ve mezun olduktan sonra çeşitli mimari yarışmalara katılıp ödül almıştır.
Bunlardan bazıları Bornova Belediye Binası ve Çevresi Mimari Proje Yarışması (4. Mansiyon – FREA,
Öğrenci), Sivas Kızılırmak ve Çevresi Fikir Projesi Yarışması (3.lük Ödülü – ONZ, Mimar), 12. Uluslararası
Genç Mimarlar Fikir Yarışması (Jüri Özel Ödülü – Mimar) Autodesk Design Next 2015 (3.lük Ödülü –
Öğrenci), Rönesans Sürdürülebilir Geleceği Tasarla Yarışması 2014 (Mansiyon Ödülü – Öğrenci)
Rönesans Holding’de şantiye stajı, Onz Mimarlıktaki çalışma ve çeşitli projelerde görev aldıktan sonra
meslek hayatına FREA mimarlıkta devam etmektedir.
Mimar
YEKTA SEREN
1992 yılında Diyarbakır'da doğdu. 2011 yılında ODTÜ GVO Lisesi'nden mezun oldu. 2015 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun oldu. 2016-2018 yılları arasında Onur Yüncü Mimarlık'ta çalıştı ve çeşitli yarışma projelerinde yer aldı. Nisan 2019'dan beri FREA'da çalışıyor.
İdari Asistan
NURSEL GÜVENDİR
2016 yılından beri FREA içinde destek olmaktadır.
Katkıda Bulunanlar:

Meryem Merve Topdaş, Pınar Ustaoğlu, Defne Güneri, İdil Dursun, A.Furkan Balcı, Gökçe Naz Soysal, Ezgi Erdemir, Nasratullah Emiri, Gözde Delice, M. Kürşat Elitok, Melih Tokaç, Baran Ekinci, C. Ege Çakır, Bengü Büyükkayacı,  Ayşe N. Dağoğlu, Sevgi Su Sarıhan, Merve Şen, Taner Keskin, Beria Girgin, Cansu Türk, Aysu Görmen, Selin Yılmaz, İskender Erdem, Büşra Öner, Dersu Değer, Buse Ezgi Sökülmez, Umut Uysal, Ezgi Dener, Faruk Ünlü, Sümeyra Elçin, Burak Aslan, Deniz Üçer, Sezgi Gündüz, Can Cansoy, Duygu Albostan, Özge Diler, Gökçe Ersel, Olsi Kafeja, Cenk Erkoçoğlu, Öznur Yıldız,Onur Üstün,Deniz Çelik, Betül Açıkkol, Samprie Chatziachmet, Turan Türkal, Bahtiyar Gelyagil, Emre Acar, Burcu Bilgiç, Aslı Arda, Nuran Özkam, Canseven Toprak, Esra Nur Barakat,Merve Görkem, Şahika Yıldız
ÖDÜLLER
2003 1. Mansiyon Archiprix Turkey (Fatih Yavuz)
2004 3. Ödül Gaziosmanpaşa Belediyesi Belediye Binası ve Çevresi Mimari Kentsel Tassarım Proje Tarışması
2005 3. Mansiyon Trabzon Kalkınma Mahallesi Parkı Bölgesel Fikir Projesi Yarışması
2005 Satınalma Mimarlar Odası 50. Yıl Parkı Proje Yarışması
2005 3. Mansiyon Pendik Belediyesi Hizmet Binası
2006 1. Ödül ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Mühendislik Programları Laboratuarları Davetli Yarışması
2011 Satınalma Şişli Lisesi Mimari Proje Yarışması
2013 1. Ödül Milli Eğitim Bakanlığı Doğubeyazıt Eğitim Kampusu Davetli Proje Yarışması
2014 1. Ödül KHO Laboratuvar Merkezi Davetli Proje Yarışması
2014 1. Ödül ODTÜ Teknokent MET Yerleşkesi Davetli Proje Yarışması
2014 Eşdeğer Ödül Eşdeğer Ödül / Adana Seyhan Gölü Kıyı Düzenlemesi ve Marina Alanı Davetli Fikir Projesi Yarışması
2014 2. Ödül Gökçeada Lisesi Ön Seçimli Mimari Proje Yarışması
2014 3.Ödül Anamur Atatepe Sosyal Merkezi ve Çevresi Mimari Proje Yarışması
2015 1.Ödül Folkart Time Bornova Davetli Proje Yarışması
2015 4. Mansiyon Bornova Belediye Binası ve Çevresi Mimari Proje Yarışması
2016 2. Ödül Bornova Belediyesi Çocuk Dünyası Mimari Proje Yarışması
2016 2. Ödül Lüleburgaz Yıldızları Yüzme Akademisi Mimari Proje Yarışması
2017 Büyük Ödül Turgut Cansever Ulusal Mimarlık Ödülleri Proje Dalı
2017 1 .Ödül Gelibolu Tarihi Alanı Yeni Şehitlik Tasarımları Fikir Projesi Yarışması
EN / TR
FREA | Stüdyo, FREA, Fatih Yavuz ve Emre Şavural tarafından 2013 yılında Ankara'da kuruldu. FREA, 2003-2013 yılları arasındaki onbir41 deneyiminden sonra taze fikirler arayışına yoğunlaşmış bir tasarım ofisi olmayı hedefler. Genç ve yenilikçi bir mimarlık ve kentsel tasarım ofisi olarak her yeni probleme taze fikirler ve yaratıcı çözümler üretmeyi amaçlar., Mimarlık, Tasarım, Mühendislik, Kentsel Tasarım, Fatih Yavuz, Emre Şavural