Zafer okulları yerleşkesi doğrudan bir eğitim ortamı olmanın yanısıra kullanıcılar için zamanlarının önemli bir bölümünü geçirdikleri, eğitim faliyetlerinin yanısıra sosyal, kültürel ve sprotif etkinliklerden yararlandıkları bir kent ve mahalle ortamı olarak ele alınmaya çalışıldı.
Yerleşke bir anlamda ana toplanma mekanı ya da yaya yolu olarak nitelenebilecek bir iç atrium ile ona takılan eğitim, servis ve etkinlik birimlerinden oluşuyor. Doğu, batı aksı üzerinde yer alan bu atriumun kuzey bölgesinde ana okulundan başlayan ve lise ile sonlanan eğitim birimleri, güney bölgesinde ise idare yapısı ile başlayıp toplantı salonu ile sonlanan yemekhane gibi servis birimleri, spor salonu gibi etkinlik birimleri yer alıyor.
Eğitim bölümünde en fazla üç katlı olarak ele alınan yapı bloklarının herbiri oluşturdukları ara avlulara, yaş gurupları için özelleştirilen bahçelere açılırken, spor ve etkinlik alanları da güney bahçesine doğrudan açılma, dış mekanla bütünleşme şansı buluyor. Bu kurgu içinde yapı gerek birimler arasında gerekse iç ve dış mekanlar arasında bir süreklilik ve geçirgenlik oluşturuyor.
Yerleşkenin sürdürülmeye çalışılan temel tasarım anlayışı ise şeffaflık ve geçirgenlik. Bu geçirgenlik sadece iç ve dış mekanlar arasında değil, aynı zamanda farklı birimler arasında da sürdürülmeye, öğrencilerin birbirlerinin etkinliklerinden haberdar olabilecekleri bir ortam yaratılmaya çalışılıyor.
VAZİYET PLANI
PLANLAR
KESİTLER
GÖRÜNÜŞLER
Bu fiziksel kurgu içinde Zafer Okulları yerleşkesi öğrenciler için bir okul yapısından çok kentsel bir ortam, çeşitli etkinlikler ve renkli bir yaşam barındıran bir sokak ve mahalle simulasyonu sunuyor. Atrium ona cephe veren ve etkinliklerin doğrudan izlenebildiği kulüp odaları, yemekhane, yüzme havuzu, spor salonu, toplantı salonu fuayeleri, kütüphane gibi bağımsız birimlerin yanısıra iç amfi, buz pateni pisti ve alternatif etkinlik alanları gibi mekanları da barındırıyor.
Yıl: 2012

Yer: Ankara, Türkiye

İşveren: Zafer Koleji

Program: Ofis, Yönetim, Spor

Toplam Alan: 35.000 m²

Statü: İnşa Edildi, 2014

Proje Ekibi: Celal Abdi Güzer, Lale Özgenel, Emre Şavural, Fatih Yavuz, Hasan Okan Çetin, Onur Üstün, Bahtiyar Gelyagil, Emre Acar

Danışmanlar: Mehmet Kılıç (İnşaat Müh.), Mehmet Devrim Şahin (Makine Müh.), İsmail Topalak (Elektrik Müh.), Belemir Dalokay (Peyzaj Mim.), Ali Demir Fotoğraf: Cemal Emden
CAG ve SMAG ile birlikte
BANGLADEŞ BÜYÜKELÇİLİK BİNASI
KARTEPE YAZICILAR RESTORAN
KARA HARP OKULU SAVUNMA SPORLARI MERKEZİ
ANAMUR ATATEPE SOSYAL MERKEZİ
ARBOREAL* /  ZONGULDAK BÖLÜKLÜ YAYLASI - REHABİLİTASYON MERKEZİ
EN / TR
FREA | Projeler | ZAFER KOLEJİ, Zafer okulları yerleşkesi doğrudan bir eğitim ortamı olmanın yanısıra kullanıcılar için zamanlarının önemli bir bölümünü geçirdikleri, eğitim faliyetlerinin yanısıra sosyal, kültürel ve sprotif etkinliklerden yararlandıkları bir kent ve mahalle ortamı olarak ele alınmaya çalışıldı., Mimarlık, Tasarım, Mühendislik, Kentsel Tasarım, Fatih Yavuz, Emre Şavural