Serçeşme İnanç ve Kültür Merkezi Projesi, Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi, Zir Mahallesinde yapılması planlanan, Meydan Evi (Cem Evi), Konukevi, Çok amaçlı salon, Aşevi ve bir çok destek işlevi içinde bulunduran bir yapı kompleksi projesidir.

Bu amaçla tasarlanacak yapı, toplumun inanç, sosyo-kültürel ve konaklama gibi ihtiyaçlarını karşılaması, aynı zamanda Bektaşi kültürünü yansıtıcak ilim ve irfan yuvası olması, Çevresel ve Sosyal Bağlamı ile uyumlu modern bir mimarlık çizgisini yansıtması amaçlanmıştır.
Arazi Konum olarak, Dedebağ Türbesi ve Hacı Bektaş-i Veli Müzesi aksı üzerinde bulunmaktadır. Konut Dokusu seyrek tek katlı yapılardan oluşurken araziyi çevreleyen yollardan ikisi yaya yolu olarak planlanmıştır. Arsanın kuzeyinde kalan yaya yolu ve 20 metrelik çekme mesafesi, yaya ulaşımı bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. Yaya yoluna paralel uzanan yeşil bant ve yeşil alanları birbirine bağlayan kentsel boşluk tasarlanacak yapıyla ilişkilendirilmiştir.
Mimari Dilin yalınlığı ve sadeliği Bektaşi öğretileri ile ilişkiliyken, kullanılan malzeme ve yapı tipolojisi kent dokusuyla uyum sağlamaktadır. Sonuç olarak, Serçeşme İnanç ve Kültür Merkezi Projesi, bulunduğu yapısal çevrede fiziksel ve manevi bağlamda ahenk içerisinde yer almaktadır.
İşlevleri içlerinde bulunduran yapıların haricinde kütlelere takılan saçaklar yarı açık ve açık alanların tanımlanmasını sağlarlar. Bu sayede saçaklar kamusal açık alanlardan kapalı alanlara geçişi yumuşatarak mekanları birbirlerine bağlarlar.
PLANLAR
KESİTLER
GÖRÜNÜŞLER
Yıl: 2017

Yer: Hacıbektaş, Nevşehir, Türkiye

İşveren: Vakıf

Program: İnanç ve Kültür Merkezi

Toplam Alan: 3000 m²

Statü: Öneri

Proje Ekibi: Fatih Yavuz, Emre Şavural, İbrahim Yavuz, Ege Çakır, Baran Ekinci, İskender Erdem, Sema Çağlayan, Melih Tokaç ,Merve Şen, Taner Keskin
BANGLADEŞ BÜYÜKELÇİLİK BİNASI
GELİBOLU TARİHİ ALANI YENİ ŞEHİTLİK TASARIMLARI
KARA HARP OKULU SAVUNMA SPORLARI MERKEZİ
ADANA MARINA PORT / EKOLOJİK ÇEKİM MERKEZİ
ÇANAKKALE SAVAŞ ARAŞTIRMA MERKEZİ
EN / TR
FREA | Projeler | SERÇEŞME İNANÇ VE KÜLTÜR MERKEZİ, Serçeşme İnanç ve Kültür Merkezi Projesi, Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi, Zir Mahallesinde yapılması planlanan, Meydan Evi (Cem Evi), Konukevi, Çok amaçlı salon, Aşevi ve bir çok destek işlevi içinde bulunduran bir yapı kompleksi projesidir.

 , Mimarlık, Tasarım, Mühendislik, Kentsel Tasarım, Fatih Yavuz, Emre Şavural