Genel Tasarım Yaklaşımları

Argos in Erciyes formu ile varlığını hissettirmeye çalışırken aynı zamanda arazi kotlarıyla bütünleşen yüzeyleri ile o yere ait bir proje olmayı amaçlar. Kütle kompozisyonu Erciyes Dağı’nın kar kaplı eteklerinin yumuşak hareketine zıtlık oluşturur. Çevresinde fark yaratan, imgesel olarak güçlü ve akılda kalıcı bir yapı olmayı hedefler.
Bulunduğu bağlamda tasarıma referans oluşturan en güçlü öğelerin kayak pisti ile kurulacak ilişkiler olması nedeniyle bantlara ayrıştırılan otel programı Erciyes Dağı, telesiyej ve kayak alanı ile görsel ve fiziksel ilişki kurar. Kendi referanslarını kayak alanına yönlenimle oluşturan yapı aktivite alanına terasları ile eklemlenir. Odaların yerleştirildiği kütlelerin arasında oluşturulan dolaşım aksı doğrudan kayak alanına açılırak kullanıcıların her adımda dış mekanla ilişki kurması amaçlanır.
Yüzeylerin yer ile süreklilik sağlayacak şekilde yükselmesi yapının bulunduğu yer ile güçlü ilişkiler kurmasını sağlarken sert iklim şartlarına da yapısal bir çözüm getirir. Kütlede yapılan boşaltma ile arazinin alt kotunda oluşturulan giriş simgesel bir şekilde vurgulanırken program bandı da iki parçaya ayrılır. Odalar ile lounge mekanlarını birleştiren giriş hacminin şeffaflığı yapının prestij cephesini de oluşturur. Aynı zamanda bu geçirgenlik yapıya yaklaşım göz önüne alındığında otel günübirlik tesis alanı ile de ilişkilenmiş olur.
Loungelar ve restoranlar, manzaraya mutlak hakimiyet prensibi doğrultusunda kayak pistine bakan çepere yerleştirilmiştir.Giriş hacmine eklemlenen lounge mekanları kayak alanına bakan yüzeylerinde şeffaflaşır ve eşsiz manzarayı mekanın içine taşımayı hedefler. Otel arazisinin günübirlik merkez ve telesiyej alanı ile direk bağlantı potansiyelinin değerlendirilmesi bu yerleşimin diğer gerekçesidir. Bu çepere yerleştirilen tüm fonksiyonlar kayak pistine doğru terasları ile uzanırlar.
VAZİYET PLANI
PLANLAR
KESİTLER
GÖRÜNÜŞLER
Yıl: 2013

Yer: Erciyes, Kayseri, Türkiye

İşveren: Argos Yapı

Program: Otel

Toplam Alan: 11.000 m²

Statü: Davetli Yarışma, Katılım

Proje Ekibi: Emre Şavural, Fatih Yavuz, Ramazan Avcı, Seden Cinasal, Hasan Okan Çetin

Danışmanlar: Ali Ergin (İç Mimar), Bahri Türkmen (Makine Müh.) 
SCRA ile birlikte
BORNOVA BELEDİYE BİNASI
ANKARA GÜNEYKENT KOPARAN MASTER PLAN
ARBOREAL* /  ZONGULDAK BÖLÜKLÜ YAYLASI - REHABİLİTASYON MERKEZİ
BİR ŞEHİR KURMAK: ANKARA 1923-1933
İZKA
EN / TR
FREA | Projeler | ARGOS KAYAK OTELİ, Argos in Erciyes formu ile varlığını hissettirmeye çalışırken aynı zamanda arazi kotlarıyla bütünleşen yüzeyleri ile o yere ait bir proje olmayı amaçlar. Kütle kompozisyonu Erciyes Dağı’nın kar kaplı eteklerinin yumuşak hareketine zıtlık oluşturur. Çevresinde fark yaratan, imgesel olarak güçlü ve akılda kalıcı bir yapı olmayı hedefler., Mimarlık, Tasarım, Mühendislik, Kentsel Tasarım, Fatih Yavuz, Emre Şavural