İZMİRLİ VE YAŞAM ALIŞKANLIKLARI

İzmir’in körfezi, denizi, plajları, iklimi kadar insanı da bir başkadır.  Kentin açık alanları, meydanları, sokakları hatta midyecileri bile bu şehirde yaşamayan insanlar tarafından da bilinir, özlenir. Kordon’un ünü dünya çapındadır mesela. İzmirli güneşi burda batırmayı çok sever. Yada bir torba çiğdem eşliğinde akşam edilebilir Kordon’da. Konak Meydanı ve Kemeraltı neredeyse bu şehirde yaşayan herkesin hayatına bir yerden dokunmuştur. Karadut şerbetinin tadı belki de hala damağımızdadır. Karşıyaka Çarşı ‘da yürümek için yolu uzatmak garip karşılanmaz İzmir’de. Hem başı hem sonu bize yeni alternatifler sunar; kısaca iyi hissedersiniz sırtınız Körfez’e dönük de olsa.İzmirde yürümeye başladığınızda canlılık peşinizi bırakmaz; ya da biz kalabalığı takip ederiz ama hep yaşamın içinde buluruz kendimizi. Belki de esintiyi hissetmek mutlu ediyordur bizleri; bilinmez.Sahil yolunda herkes birşeyler peşindedir; kimi koşar, kimi balık bekler olta başında kimi de deniz kokusunu içine çeke çeke basar pedallara.Kısaca İzmirli için açık alanda sosyalleşmek bir kültürdür. Kentiyle barışık bir yaşam sever İzmirli, kısaca kendini dışarı atmak ister; kapalı mekanda duramaz, asfalyalar atıverir.
KÜTLE YERLEŞİM KARARLARI

Prensipte diagonal olarak ikiye ayrılmış alanın arayüzünü Kuzey-Doğu Güney-Batı akısında yerleştirilen 2 katlı kütle oluşturur.Bu kütle aynı zamanda özel ve kamusal yaşam avlularının oluşturulmasını da sağlar.Avluların arayüzü olarak tanımlabilecek bu birimTicaret Avlusunda sosyal yaşamın, Özel Avluda ise bahçe dubleksleriyle yeşil bir ortak yaşam alanının modern yüzünü oluşturur.
AVLU VE TASARIM

Tasarımın çıkış noktasını fiziki parametrelerinin ve sosyal yaşam kültürünün optimumda buluşması olarak tarif edebiliriz. Bu girdiler ışığında kapalı mekana hapsolmuş bir sosyal yaşam düşünülemezdi. Tasarlanacak açık alanlar tanımlı, ölçekli olmalı ama en önemlisi kentliyle kucaklaşabilmeliydi. Özel ve kamusal yaşam için oluşturulmuş avlular tasarımın odak noktasını oluşturur. Konutlar için ÖZEL, sosyal yaşam için KAMUSAL bir ticaret avlusu etrafında şekillenen yapılar aynı zamanda bu alanları tanımlar ve sunulan yaşamsal zenginlikten payını alır. 
AVLU’DA YAŞAM

Avlu çeperlerini Bahçe dubleksleri, Sosyal merkez cephesi ve çok az sayıda ticari birim tarifler. Aynı zamanda konut bloklarının girişleri de avluya açılır. Çoğunlukla yeşil alan olarak tasarlanmış avlunun kısmen ortasında sosyal merkez içinden dışa uzanan açık havuz yer alır. Çevresindeki güneşlenme alanlarıyla konut bölgesinin tüm kullanıcılarının kolayca erişebildiği bir sosyal donatı olarak düşünülmüştür. 
DÖNÜŞÜM SENARYOSU

Dönüşebilir ofis bloğu ve konutlar tek bir kitlenin arazinin doğu ve güney çeperini dolanması ile elde edilmiştir. Bu sayede hem nispeten daha gürültüsüz çeperlere yerleşilmiş hem de parka yakın bir yaşam planlanmıştır. Konut ve Dönüşebilir Konut Bloğunun yükselirken kopması ve temelde 4 parçaya ayrılması kararı ile birlikte avlunun daha çok ışık alması hedeflendi.Ayrıca kütlenin hafiflemesi amaçlanırken esnek kullanım ve dönüşüm senaryoları da göz önünde bulunduruldu.
DİYAGRAM
PLANLAR
Yer: İzmir
İşveren: Folkart Yapı Sanayi Tic. A.Ş.
Program: Karma Kullanım (Ofis, Konut, Okul, Ticaret)
Tür: Davetli Yarışma (1. Ödül)
İnşaat Alanı: 115.000 m²
Ekip: SCRA Mimarlık | FREA Mimarlık - Seden Cinasal, Ramazan Avcı, Emre Şavural, Fatih Yavuz, Özge Diler Himes, Yücel Hüseyin Sala, Tuna Bozankaya, Baran Ekinci, İbrahim Yavuz
Çözüm Ortakları: NEV Mimarlık (Cephe Tasarım ve Danışmanlığı), Ülker Mühendislik (Statik Proje), GMD Proje (Mekanik Proje), Onmuş Elektrik (Elektrik Projesi), DS Mimarlık (Peyzaj Projesi), Avis Grafik (Mimari Görselleştirme), Atölye 77 (Maket)
ÇANAKKALE SAVAŞ ARAŞTIRMA MERKEZİ
ADANA MARINA PORT / EKOLOJİK ÇEKİM MERKEZİ
ARGOS KAYAK OTELİ
ODTÜ KKK
ODTU TEKNOKENT BİLİŞİM İNOVASYON MERKEZİ
EN / TR
FREA | Projeler | FOLKART TIME, İZMİRLİ VE YAŞAM ALIŞKANLIKLARI

İzmir’in körfezi, denizi, plajları, iklimi kadar insanı da bir başkadır.  Kentin açık alanları, meydanları, sokakları hatta midyecileri bile bu şehirde yaşamayan insanlar tarafından da bilinir, özlenir., Mimarlık, Tasarım, Mühendislik, Kentsel Tasarım, Fatih Yavuz, Emre Şavural