2016-06-08 15:06:24
BORNOVA ÇOCUK DÜNYASI VE SARKACIN İKİ UCUNDA YER ALAN İKİ ÖDÜL
Yarışma sonucunun ve özellikle birinci ve ikinci ödül seçim kararlarının eleştirildiği Bornova Çocuk Dünyası Mimari Proje Yarışması kolokyumu, Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’nde 28 Mayıs Cumartesi günü saat 13:40’ta başladı.

Kolokyumun açılış konuşmasını yapan asli jüri üyesi Halil İbrahim Alpaslan yarışmaların en adil ve ideal proje seçme yöntemi olduğundan bahsedip kamu yapılarını (belediye, ziyaretçi merkezi, çocuk dünyası) yarışma yoluyla elde etmeyi seçen Bornova Belediyesi'ni tebrik etti.

Alpaslan'ın ardından Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila kürsüye çıktı ve UNICEF dostu bir belediye olarak Bornova'nın böyle bir yarışmaya ev sahipliği yapmaktan dolayı gurur duyduğunu belirtti. Yapı tamamlandığında çocuk mekanları konusunda Türkiye'de bir öncü haline gelineceğini ve çocukların öğrenerek eğleneceği bu mekana şehir dışından ziyaretlerin olacağını ekledi.

Belediye başkanının konuşmasını ödül töreni takip etti ve ardından jüri üyelerinin de yerini almasıyla Bornova Belediye Meclisi üyesi Öget Cöcen'in moderatörlüğünde kolokyum oturumuna geçildi.

Jüri ekibinden ilk olarak Hikmet Gökmen söz aldı: "Ülkemizde en göz ardı edilen kullanıcı grubu çocuklar. Bu projenin Türkiye'de çocuklar adına yeni mekanlar yaratılmasına öncü olacağını düşünüyorum. Dünya gündemine baktığımızda çocuklar için mimarlık adına pek çok çalışma olduğunu görüyoruz. Bu çalışmalarda amaç günlük yaşamda çocuklar için okul dışında zaman geçirebilecekleri mekanlar yaratmak. Peki bu mekanlar çocuklara, ebeveynlere ve topluma ne gibi faydalar sağlıyor? Çocukların fiziksel, sosyal, bilişsel ve duygusal gelişimlerine katkı sağlıyor, ebeveynlerin çocuklara okul dışında zaman geçirebilecekleri mekanlar sağlamalarına imkan veriyor ve küçük yaşta bu mekanları deneyimleyen çocuklar tasarım ve mimariye karşı bir duyarlılık geliştiriyor."

Hikmet Gökmen'in konuşmasının ardından kolokyum oturumu başladı ve katılımcılara söz verildi. Sözü alan Orhan Ersan, "Şartnamede çocuk dünyası olarak geçen işlev yer yer çocuk müzesine dönüşüyor. Örneğin ben birinci ödülü çocuk müzesi olarak ikinci ödülü de çocuk dünyası olarak okudum...
DEVAMI
EN / TR
FREA | Haberler | Bornova Çocuk Dünyası ve Sarkacın İki Ucunda Yer Alan İki Ödül, Yarışma sonucunun ve özellikle birinci ve ikinci ödül seçim kararlarının eleştirildiği Bornova Çocuk Dünyası Mimari Proje Yarışması kolokyumu, Yeşilova Höyüğü Ziyaretçi Merkezi’nde 28 Mayıs Cumartesi günü saat 13:40’ta başladı., Mimarlık, Tasarım, Mühendislik, Kentsel Tasarım, Fatih Yavuz, Emre Şavural